Nema ništa lepše niti prijatnije nego kada ti pravi domaći beli hleb zamiriše celom kućom, pa ti onako još sanjivom zagolica nozdrve. Taj miris me je godinama budio. Svakog leta kada bih bila na raspustu kod babe u selu, a bogami u nekom periodu mog detinjstva i kod kuće, svakodnevno se širio miris hleba i peciva…
Mama je silom prilika, u ona teška vremena, mesila hleb. Ne zato što je ona to baš mnogo volela, već zato što je morala. Trebalo je nas sve nahraniti, a bila je kriza, moralo se mnogo štedeti. Bila su to teška vremena. Ne sećam se više da li je to bilo u doba sankcija, ili inflacija, devalvacija ili već neznam ni ja koje druge krize u ovoj našoj zemlji (a bilo ih je tokom mog odrastanja podosta). Nije ni sada ništa bolje vreme, ali ja sada hleb mesim uglavnom iz želje i prostog zadovoljstva 🙂
Hleb se obično mesi od 1 kg brašna, što se obično uzima kao mera, iako se brašno uglavnom ne meri. Hleb, pa i druge vrste testa iskusne domaćiće mese po osećaju. Međutim, ja sam u nekoliko navrata napravila eksperiment. Svaki put kada bih mesila domaći beli hleb merila bih potrošnju brašna i došla do savršenog recepta, koji je upravo ovde pred vama…
Mesimo domaći beli hleb
Potrebno je:
- 1/2 l tople vode
- 1 ravna kašika šećera
- 3/4 kocke svežeg kvasca
- 1-1,5 kašičica soli
- 880 g belog brašna
- 1/2 dl ulja
*Od ove količine dobiju se dve vekne svaka je od oko 700 g težine
Priprema testa za hleb
U toplu vodu umešati šećer i izdrobiti kvasac pa ostaviti da nadođe. Dodati polovinu brašna, so i i polovinu ulja pa umesiti testo uz postepeno dodavanje brašna. Testo bi trebalo da bude srednje mekoće. Kako godinama unazad mesim različite vrste testa, brašno i ne merim, već negde po osećaju to radim. Došla sam do zaključka da mi hleb i razna peciva budu ukusnija ako je testo mekše umešeno. Kako bih vam upisala tačnu količinu brašna, onu koju ja potrošim za ovaj hleb, u više navrata sam bukvalno merila brašno. I ne znam kako, ali mi je svaki put, maltene u gram, za ovaj domaći hleb “otišlo” 880 g brašna. Mesila sam ga i sa mekim i sa oštrim brašnom i rezultat je uvek bio isti – 880g i tačka 🙂 U prvi mah, dok mesim hleb potrošim oko 850 g, dok mi oko 30 g ostane za kasnije za posipanje i izradu vekni, znači kada testo odstoji…
Dakle, kada ste umesili testo (sa nekih 850g brašna) nauljite ga sa preostalom količinom ulja i ostavite pokriveno krpom na toplom. U zavisnosti od temperature prostorije, testu će biti potrebno oko 30-40 min da kisne i naraste.
Kada je testo naraslo, preručiti ga na radnu površinu posutu brašnom koje je preostalo (kod mene je to onih 30g) i premesiti ga, a potom ostaviti još 10-tak minuta pokriveno krpom da odmori. Nadošlo testo podeliti na dva dela, pa svaki deo razviti u pravougaonik i uviti kao rolat iliti veknicu.
Obe vekne budućeg mirisnog hleba staviti u đuveč tepsiju obloženu pekarskim papirom za pečenje, a potom ih zaseći nožem na nekoliko mesta. Hlebu je potrebno još vremena da naraste, da bude šupljikav i savršenog ukusa.
Kako bi se taj proces ubrzao, vekne od testa poprskati vodom i staviti u već zagrejanu rernu na 50° C i to na nekih 20 minuta. Ako imate vremena, hleb možete ostaviti da narasta na sobnoj temperaturi, min 30-40 min (zavisno od teperature prostorije).
Pečenje hleba
Izvaditi hleb iz rerne, a rernu odmah pojačati na 200° C. Kada je rerna ugrejana, vratiti hleb nazad i peći ukupno 40 minuta. Ja temperaturu postepeno smanjujem tokom pečenja. Hleb pečem prvo 20 min na 200° C, zatim 10 min na 190° C i na kraju još 10 min na 180° C. Vi ćete vreme i temperature pečenja prilagoditi vašem šporetu.
Ovako ispečen hleb izvaditi iz tepsije, umotati u platneni stolnjak ili veću krpu i ostaviti tako ušuškanog da se hladi. Ako želite da korica bude tvrđa i hrskavija, hleb ostavite na rešetku da se hladi kako se ne bi upario.
I to je to. Vaš domaći beli hleb je spreman 🙂
Posluženje:
Hoćete li namazati na njega nešto slano ili slatko, hoćete li ga poslužiti uz neko ukusno pečenje, čorbast ili pasulj na gusto, gulaš, paprikaš ili neko drugo jelo…
… to je već stvar vašeg izbora. Ali, i dubine vašeg novčanika 🙂
Kako god da odlučite, sigurna sam da ćete biti oduševljeni ukusom ovog hleba. Pogledajte samo presek i probajte da mu odolite 😉
Ako već nemate neki omiljeni recept za domaći beli hleb, napravite ga na ovaj način. Garantujem da će vam od sada ovo biti omiljeni hleb. Probajte i javite utiske…
Prijatno!!!