Tikvice su veoma zahvalno povrće jer se mogu pripremiti na bezbroj načina. Kremasta musaka od tikvica je jedna od brojnih varijanti musaka koje pravim i spada u grupu mojih omiljenijih letnjih jela iz rerne. Brzo i jednostavno se pravi, ukusna je i zdrava, bilo da je topla ili hladna, sa mesom ili bez njega.
Neke posebne mere nemam jer je uvek pravim po osećaju i nikada je ne napravim isto, jer sastav namirnica može da varira, i uglavnom zavisi od dubine novčanika 🙂 Dakle, ovo su samo neke smernice.

Za kremastu musaku od tikvica potrebno je:
za musaku
- 2 tikvice srednje veličine
 - kukuruzni griz
 - malo morske soli
 - suva ili sveža mirođija
 - ribani parmezan
 - 2-3 čena belog luka
 - malo masti
 
za prelivanje
- malo mleka (da ogrezne)
 - malo pavlake ili jogurta
 - 1 jaje
 - malo soli
 
Priprema:
Tikvice narendati na kolutove i osoliti. Vatrostalnu činiju namazati mašću pa u nju ređati kolutove tikvica za musaku u jednom redu. Od gore posuti kukuruznim grizom, parmezanom, mirođijom i belim lukom, pa preko toga opet jedan red kolutova tikvica. Ponavljati postupak sve dok ima materijala. Musaku zaliti mlekom, toliko da ogrezne, pa peći 20 minuta u zagrejanoj rerni na 200°C.

Umutiti jaje sa pavlakom ili jogurtom i zaliti preko musake. Viljuškom izbosti musaku i osloboditi zidove vatrostalne činije, pa protresti da smeša ravnomerno prodre svuda. Po želji, od gore opet posuti kukuruznog griza, mirođije, belog luka i parmezana i vratiti u rernu još 10-15 minuta da se zapeče.

Posluženje:
Kremastu musaku od tikvica poslužiti kao prilog uz meso ili kao samostalni obrok. Musaku možete jesti toplu ili hladnu.

Prijatno!!!
Napomena: Prvi put kada sam pravila kremastu musaku bila sam vođena receptom na sajtu coolinarika, da bih tek kasnije otkrila da je Gaga autor originalnog recepta.
