Pilav sa belim pilećim mesom i integralnim pirinčem

Probajte i ovo

Pirinač i meso najviše volimo u kombinaciji softanog pilava, koji sam ovog puta pripremila kao pilav sa belim mesom i integralnim pirinčem. Pilav inače i najčešće pravim sa belim pilećim mesom, a nešto ređe koristim druge komade pileta (batak, krilo, karabatak). Nama se tako više sviđa, i jedino se tako pojede i meso iz pilava 🙂

Za pilav sa belim pilećim mesom i integralnim pirinčem potrebno je:

  • 1 veće pileće belo meso (sa kožurom)
  • 2 glavice crnog luka
  • 250-300 g integralnog pirinča
  • suvi začin od povrća (po ukusu)
  • slatka crvena mlevena paprika
  • 1-2 lovorova lista

Pilav sa belim mesom i integralnim pirinčem

Priprema:

Kad kuvam pirinač mera mi je 1 šaka, malo jače pirinča po osobi. Ovog puta sam i ja merila 🙂 Znači vi količine prilagođavate svojoj porodici.

Izmeriti integralni pirinač (300 g je otprilike 1 veća šolja za belu kafu), probrati ga od eventualnih nešistoća i potopiti u vodu da odstoji bar 30 min. Za to vreme pripremiti luk i meso za dinstanje.

Intergralni pirinač

Skinuti kožuru sa pileta i u jednom komadu je staviti u šerpu. Luk sitno naseckati i prodinstati sa pilećom kožurom. Da, dobro ste pročitali, dinstati luk sa pilećom kožurom koja će otpustiti sasvim dovoljnu količinu zdravih masti koje su potrebne našem organizmu. A zašto? To pročitajte na kraju ovog teksta*.

Znači, uvek kada imam piletinu sa kožurom ili pile koje ima više masnoće (znači ono iz domaćeg uzgoja, ne ovo industrijsko), koristim samo masnoću tog pileta, odnosno njegove kožure. U tom slučaju ne dodajem ni kap ulja ili druge masnoće. Ako nemate pileću kožuru dodajte radije malo svinjske masti pre nego ulja.

Kad se luk prodinstao sa kožurom,podliti malo vode. Belo pileće meso iseći na kocke i dinstati sa lukom. Po potrebi opet dodati vode da ogrezne. Začiniti meso suvim začinom od povrća i dodati lovorov list. Dinstati meso 20-tak minuta.

Pilav sa belim mesom i integralnim pirinčem

Kad je meso dinstano, izvaditi kožuru (koja je obavila svoj zadatak), dodati alevu papriku, 1-2 kašičice (po ukusu). Pirinač procediti i dodati u pilav, a zatim sve naliti vodom u razmeri 1:4, odnosno na 1 šolju integralnog pirinča dodajete 4 šolje vode. Kuvajte pilav dok se pirinač ne skuva u potpunosti. U zavisnosti od ukusa, ostavićete da pilav ima više ili manje softa.

Pilav sa belim mesom i integralnim pirinčem

Pilav sa belim pilećim mesom i integralnim pirinčem poslužite za ručak ili večeru uz sezonsku ili kiselu salatu. Po želji, pilav možete dekorisati.

Prijatno!!!

*****

Bonus:

Integralni pirinač je delimično oljušteni pirinač krupnog i tvrdog zrna. Zadržavanjem sloja opne koja obavija jezgro, sačuvani su najhranjiviji sastojci koje zrno sadrži. Integralni pirinač se preporučuje za prišremu jela bogatog ukusa. A evo šta još piše na pakovanju, pa ako nekoga baš zanima nek pročita.

Nutritivne vrednosti na 100 g integralnog pirinča:

  • Energetska vrednost: 361 kCal / 1511 kJ

  • Proteini (belančevine): 7,47 g

  • Ugljeni hidrati: 75,67 g

  • Masti: 2,17 g

E sad, po pitanju one pileće kožure, da vam odgovorim zašto je zdravija od drugih masti. Ja nisam neki ekspert, lekar ili nutricionista, ja sam samo gledala i pamtila šta je moja baba radila i kako je ona kuvala. To umeće ona je prenela i na moju majku od koje sam takođe svašta naučila i njeno stečeno znanje usvojila. Sećam se da je baba tu pileća kožuru ponekad skidala sa domaće gajenih pilića i onda je od nje topila mast, koju je kasnije opet koristila prilikom kuvanja.

Ako vam ni to nije dovoljan argument da je koristite ili vas posebno zanimaju neke dodatne činjenice, predlažem da pročitate sledeći članak na tu temu, a koji upravo potvrđuje činjenicu da je bolje da se držimo starih i proverenih recepata i sastojaka koje su koristile naše bake.

Tekst se nalazi na blogu Vitki Gurman: Kako je moja baba mogla da živi bez maslinovog ulja i avokada? (Izvor: Maja Petrović–  vitkigurman.com)

- Reklama -

4 COMMENTS

  1. To kad rece “mera mi je jedna saka”, moja baka je sve odmeravala na solju (malu – za kafu, veliku – za caj), na kasiku (supenu, kafenu), na prstohvat, retko kada na grame i kilograme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Reklama -

Recepti sa Bloga

- Reklama -

Probajte i ovo

- Reklama -