Prokelj je jedno od onih povrća koje ili volite ili ne, a ja sam ga zavolela kao devojčurak, kada je mama prvi put napravila sos od prokelja i belog luka. Kombinacija ukusa mi se veoma dopala i od tada sam prokelj počela da jedem, a kasnije i da ga spremam ga na sve moguće načine…
Prokelj je veoma zdrav, obiluje vitaminima A, C, K i mineralima kao što su folna kiselina, kalijum, mangan, celuloza. Prokelj i kelj pripadaju porodici kupusa, čak prokelj i izgleda kao minijatura kupusa 🙂 Inače za prokelj kažu da je odličan za nervni sistem pa se preporučuje osobama koje imaju problema sa istim. Sa medicinske strane gledano, postoje istraživanja koja kažu da je prokelj važan u ljudskoj ishrani. Redovnim konzumiranjem prokelja ojačava se imunitet, čisti se organizam od štetnih materija jer prokelj ubrzava probavu. Postoje istraživanja koja ukazuju na to da prokelj štiti organizam od pojave kancera.
Koliko je to tačno , ne znam, samo znam da se meni prokelj dopada i pokušavam da navolim i svoju decu da ga češće jedu. Znam da se ukus za hranu menja tokom godina, tako da ih ne forsiram previuše, bitno mi je da kad spremim prokelj oni uzmu makar nekoliko zalogaja. Od prokelja možete napraviti različita variva, čorbe, salate, ili ga obariti i koristiti kao prilog jelu. Ukoliko do sada niste probali prokelj, preporučujem za početak sos od prokelja i belog luka.
Za sos od prokelja i belog luka potrebno je:
- 1/2 kg prokelja
- 1 kašika masti ili malo ulja
- 2-3 kašike brašna
- 400-500 ml mleka
- 2-3 čena belog luka
- 1 jaje
- malo soli
- malo bibera
Priprema:
Prokelj po potrebi probrati, a potom ga obariti u vreloj vodi. Jako je važno da prvo pustite vodu da provri, pa tek onda u nju stavite prokelj da se kuva. Vodu nikako nemojte soliti, da prokelj ne bi poprimio gorak ukus.
Prokelj kuvati nekih 15-20 minuta, a potom ga procediti.
Na malo masti ili ulja upržiti brašno “na belo” pa dodati barene glavice prokelja. Varjačom ili viljuškom prokelj blago izgnječiti i malo ga upržiti.
Uz stalno mešanje postepeno dodavati mleko dok ne postignete željenu gustinu. Dodati jaje i dobro izmešati.
E sad, neko voli da je sos gušći, neko ređi, a to se upravo postiže količinom brašna i mleka. Bolje da je gušći, jer je lakše sos razrediti kasnije nego ga ponovo zagustiti 🙂
Kad ste postigli željenu gustinu, sos začinite po ukusu dodajući so i biber, a potom i sitno seckani beli luk. Ukoliko niste zadovoljni gustinom sosa, možete ga dodatno razrediti mlekom i ukuvati.
Sos od prokelja i belog luka ostavite u šerpi na toplom do posluženja. Neposredno pre serviranja sos preručite u odgovarajuću posudu i po želji dekorišite.
Posluženje:
Sos od prokelja i belog luka služi se topao. Savršen je kao prilog uz lagani ručak ili za neke specijalne prilike.
Odlično se slaže uz bareni krompir, piletinu i ribu, a sasvim dobro se kombinuje i sa drugim vrstama pečenog mesa, kobasica, ćufti ili uštipaka od mesa i povrća.
Prijatno!!!
Bonus:
U prilog činjenici da je prokelj zdravo, mada ne toliko popularno povrće na našim prostorima, za vas sam ponašla i ovde vam prenostim nutritivne vrednosti prokelja.
Kako stručnjaci kažu 100 g svežeg prokelja sadrži:
43 kalorije,
3 g belančevina,
9 g ugljenih hidrata,
2 g šećera (810 mg glukoze, 930 mg fruktoze).
U 100g svežeg prokelja ima 99 mg omega 3 masnih kiselina i 45 mg omega 6 masnih kiselina.
Od vitamina u 100 g svežeg prokelja nalazi se: 6697 mkg vitamina A, 177 mkg vitamina K, 85 mg vitamina C, 0,9 mg vitamina E, 0,11 mg vitamina B 1, 0,13 mg vitamina B 2, 1 mg vitamina B 3, 0,27 mg vitamina B 6 i 29 mkg vitamina B 9.
Što se minerala tiče prokelj u sebi ima: 42 mg kalcijuma, 1,4 mg gvožđa, 23 mg magnezijuma, 69 mg fosfora, 447 mg kalijuma, 0,3 mg mangana i 1,6 mkg selena.
Da li vi volite prokelj? Koliko često ga spremate i na koje sve načine?