Krofne sa crtom – šupljikave, meke i mirisne

Probajte i ovo

Krofne sa crtom me proganjaju od najranijeg detinjstva. Još kao dete slušala sam priče o čuvenim strukiranim krofnama. Znate već, onim sa crtom po sredi, kakve su pravile neke stare domaćice. Moja mama je oduvek nešto mesila, i dan danas je vešta u kuhinji. Dok smo bili mali pravila je sve vrste testa, razvijala je kore za pite, pravila rezance, flekice i tarane za supe i čorbe, mesila testo za nasuvo, hleb, kifle, štrudle, mekike i pravila savršene krofne. Koliko god da ih napravi, mi bismo ih uvek sve odreda pojeli. Iako smo svi bili srećni i zadovoljni, ona bi uvek prokomentarisala kako njene krofne nemaju tu crtu, taj prsten svetlije boje po sredini. Baš iz tog razloga uvek sam se pitala: “Kakve su to krofne o kojima sve žene u našem kraju pričaju?”

Kakva se to magija krije u toj crti na krofnama?!

Hm?

Kasnije, kada sam odrasla, shvatila sam da čak i nije bila poenta u ukusu (mada su i njene krofne bile ukusne), već da se čitava drama vrtela oko te magične crte, tog prstena bele boje koji uvek savršeno razdvaja dve polovine zlatno žute krofne, baš kao Ekvator Zemlju.

Sasvim slučajno sam i doznala recept za krofne sa crtom i sa zadovoljstvom ih umesila, ispekla i odnela mami. Njenom oduševljenju nije bilo kraja. Prva reakcija je bila nešto ovako: “Krofne sa crtom?! Izgledaju isavršeno! Kako si ih napravila?!” Odmah sam joj otkrila tajnu i jednom za svagda zatvorila vrata toj misteriji oko crte na krofnama. Za sve vas koji možda još niste saznali, otkrivam vam recept za ove savršene krofne sa crtom…

Za krofne sa crtom potrebno je:

  • 400 ml mleka
  • 1 kvasac (sveži ili u kesici)
  • 1 kašika šećera
  • 1 kašičica soli
  • 2 jaja
  • 1/2 dl ulja (ili 1 puna kašika masti)
  • 750 g brašna+brašno za posipanje

za punjenje i posipanje:

  • pekmez po želji, eurokrem ili nutela
  • šećer u prahu
  • vanil šećer

*ovo je jedna mera, od koje u zavisnosti od veličine čaše kojom vadite krofne dobijete od 30-40 krofni

Kako se prave krofne sa crtom?

U mlako mleko rastvoriti šećer, namrviti sveži kvasac ili sipati instant kvasac u prahu, pa ostaviti da nabubri. Ne znam zašto, a možda mi se samo čini, testo mi uvek lepše naraste sa svežim kvascem. Ipak, kada koristim instant kvasac, čini mi se da se testo manje oseti na kvasac… U stvari, nema pravila, nekad koristim jedan, a nekad drugi, obično onaj koji mi se nađe pri ruci 🙂 Kada pravim “meru i po” sve sastojke povećam za 50% osim kvasca, tako da i meru i po mesim sa 1 svežim kvascem od 40g.

U nadošli kvasac dodati so i jedan deo brašna pa izmešati. Umutiti jaja viljuškom i dodati ih testu zajedno sa uljem ili mašću, pa postepeno dodavati preostalo brašno. Testo će biti izuzetno meko i lepiće vam se za ruke, ali je to tako poželjno, jer će krofne samim tim biti mekše i vazdušastije. Po potrebi, pobrašnjaviti ruke i dodati još malo brašna. Testo izraditi i oblikovati, a potom ovlaš posuti brašnom, prekriti platnenom krpom i ostaviti na toplom da naraste. Ostavite ga da narasta, sve dok se ne udvostruči. Za to će vam biti potrebno nekih 30-45 min u zavisnosti od temperature prostorije.

Kad je testo naraslo, na pobrašnjenoj podlozi ga premesiti lagano. Razvući testo na debljinu prsta i odgovarajućom okruglom modlom ili čašom vaditi krofne. Krofne poređati na tacnu ili radnu površinu posutu brašnom, prekriti krpom i ostaviti još 20-tak minuta da narastaju, taman dok vi pripremite posudu sa poklopcem u kojoj ćete peći krofne. Sipati dovoljnu količinu ulja, toliko da krofne mogu da plivaju. Ulje zagrejati, pa smanjiti na srednju temperaturu.

Kako se peku krofne sa crtom?

Tajna ove magične crte na krofnama jeste u tome što se krofne stavljaju na zagrejano ulje sa stranom koja je bila gore. Najvažnije od svega je da se poklope dok se peku sa te strane. Nakon minut-dva kad ta strana porumeni, krofne okrenuti i peći sa druge strane – otklopljeno.

I to je to. Ceo postupak ponavljati onoliko puta koliko krofni imate. Kako bi vam krofne sačuvale visinu i oblik, dok se hlade, ređajte ih u jednom redu, a ne jednu na drugu. Krofne je najbolje ređati u tepsiju ili na tacnu obloženu papirnom salvetom koja će upiti višak masnoće.

Posluženje:

Možete krofne ostaviti prazne ili ih, uz pomoć poslastičarskog šprica, napuniti nekim kremom ili pekmezom.

Ako pravite krofne sa rupom, napunite ih nadevom po želji. Najbolje domaćim pekmezom od kajsija, šljiva ili nekog drugog voća, ili eurokremom, nutelom. Od gore krofne posuti mešavinom šećera u prahu i vanil šećera.

Poslužite krofne i uživajte u svakom zalogaju. Odlične su uz toplo mleko. Savršene su za doručak ili večeru. Možete se krofnama osladiti i posle ručka, ili ih spremiti za goste.

Veoma su ukusne i sutradan kad odstoje, pa ih možete spakovati sebi i deci za užinu. Krofne sa crtom su mnogo zdravije od bilo kakvog kupovnog peciva, ipak se radi o pravoj domaćoj poslastici 🙂

I još jedna stvar. Krofne sa crtom su FE-NO-ME-NAL-NE!!! I zato, budite umereni u jelu 😀

Prijatno!!!

- Reklama -

5 COMMENTS

  1. Opet sam pravila tvoje krofne. Hit su postale. Obećala sam drugarici.
    Jedina caka je krenuti na vreme jer sve mora da bude kako si napisala. Ja koristim ljubičasto danubius brašno (ne dao Bog pa promene pakovanje neću znati koje je 🙂 )i plavi alfa kvasac.
    Bile su bukvalno rupa i korica. Drugarica kuka kako se prejela, ja se zezam da je to sve vazduh.

    Zaista su savršene i ti si savršena sa svojim umećem. Hvala što deliš recepte sa nama.

    • Znači Tamara postala si pravi majstor za krofne… To ti ozbiljno govorim, jer sam iz pouzdanih izvora saznala da su iste kao kada ih i ja napravim ?
      Što se brašna tiče, najviše volim da mesim testa sa oštrim brašnom jer je nekako rastresitije i čini mi se da je manje gnjecavo. Tu naviku sam nasledila od moje mame koja uvek u špajizu ima džak od bar 10 kg oštrog brašna (ranije dok smo mi bili deca i više). Tata je uvek donosio oštro brašno iz mlina. Sada kada kupujem brašno najčešće uzimam brašno “Stari mlinar” – Kikindski mlin (to je brašno u crvenoj kesi), a kad nema tog, onda bilo koje drugo oštro na koje naiđem 😉
      I naravno, šuplje krofne su manje kalorične od onih klasičnih, kao što si i sama rekla, sve je to samo vazduh ?

    • Draga Svetlana, u početku dok je testo još retko sastojke mešam varjačom (dokle god je to moguće), a posle toga samo rukama 🙂
      Veliki pozdrav i za Vas 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Reklama -

Recepti sa Bloga

- Reklama -

Probajte i ovo

- Reklama -