Cipovka od ječmenog brašna (bez kvasca)

Probajte i ovo

Još kao mala, mnogo sam volela cipovke hleba. To su bile one velike polulopte, od kojih si mogao da se najedeš iako pojedeš samo jedno veeeliko parče 🙂 Uvek sam se kao malo dete radovala kada tata dođe ujutru iz pekare i u rukama nosi dve vruće cipovke… Sada više nema ni te pekare, ni tih cipovki. Ostala su samo sećanja… Zato sam se ovog puta odlučila da umesto ječmenog hleba napravim cipovku od ječmenog brašna (bez kvasca) ali sa semenkama…

Kao što sam i ranije pisala, u poslednje vreme sam eksperimentisala sa različitim vrstama brašna. Sada sam prvi put koristila ječmeno brašno i veoma mi se dopalo, što zbog svoje strukture, to i zbog specifičnog, punog ukusa. Inače, malo sam istraživala i pročitala da je ječam žitarica izuzetno bogata vlaknima, vitaminima i mineralima i da nema holesterola, što znači i da je ječmeno brašno odličan izvor vlakana. Upravo iz tih razloga moj izbor je pao na ječmeno brašno koje sam kombinovala sa belim.

cipovka-od-jecmenog-brasna

Za cipovku od ječmenog brašna potrebno je:

  • 2 šolje (2dl) belog brašna*
  • 1 šolja ječmenog brašna
  • 2 dl jogurta
  • 1 dl mlake vode
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • 1 kašičica soli
  • 1 kašičica soda bikarbone
  • 2 kašike semenki suncokreta
  • 2 kašike lanenih semenki
  • 2 kašike golice (semena bundeve)
  • dodatno brašno za posipanje

*Ukoliko želite, možete ovaj recept primeniti i u HRONO režimu ishrane. Umesto belog brašna koristite npr. ovseno brašno, ili neko drugo po vašem izboru, kao i kiselo mleko umesto jogurta. Vodite računa da u tom slučaju može doći do promene količine tečnosti.

Priprema:

Sjediniti suve sastojke (brašno, so, soda bikarbona i semenke), a potom dodati tečne (jogurt, vodu i ulje). Sve izmešati da se dobije kompakna smeša koju možete da mesite na radnoj ploči.

Dobro pobrašnjaviti sto ili radnu ploču, premesiti testo pa ga oblikovati po želji. Ukoliko pravite cipovku, testo je potrebno oblikovati u veliku polu-loptu.

cipovka-od-jecmenog-brasna

Za rustični izgled cipovke, oblikovano testo posuti brašnom od gore, pa lagano rukom skinuti višak brašna sa površine oblikovanog testa.

cipovka-od-jecmenog-brasna

Oštrim nožem zarezati cipovku na par mesta. Na taj način hleb će moći da diše tokom pečenja i popucaće tačno tamo gde vi želite. Cipovku možete zarezati po želji, recimo ovako, unakrst.

cipovka-od-jecmenog-brasna

Podmazati odgovarajići pleh i posuti ga brašnom (ili staviti papir za pečenje), a potom cipovku prebaciti unutra, po želji posuti od gore sa još malo brašna i odmah peći.

cipovka-od-jecmenog-brasna

Pečenje hleba

Cipovka se peče u prethodno zagrejanoj rerni na 220 °C. Prvih 10 minuta pecite na jakoj temperaturi, a potom temperaturu smanjite na 200 °C, pa na 180 °C da se hleb dobro ispeče i spolja i iznutra. Sve ukupno, vreme pečenja je oko 40 minuta, što opet zavisi od jačine šporeta i veličine kalupa koji koristite. Na kraju je najbolje da primenite stari trik sa čačkalicom i na taj način proverite da li je hleb dovoljno pečen.

cipovka-od-jecmenog-brasna

Vruću cipovku izvadite iz kalupa i zamotajte u veću pamučnu kuhinjsku krpu ili kuhinjski stolnjak i ostavite tako “pretrpano” da se cipovka potpari i ohladi. Ukoliko želite hrskavu koricu, tada cipovku ostavite na rešetku da se hladi. Jako je važno da se hleb potpuno ohladi pre nego što počnete da ga sečete. Naravno, ako uspete da odolite mirisu 🙂

cipovka-od-jecmenog-brasna

Kad se cipovka ohladila možete se poslužiti…

Posluženje

Isecite cipovku na kriške. Ostalo je stvar vaše mašte i izbora 😀

cipovka-od-jecmenog-brasna

Ovako isečene kriške hleba možete, na primer da namažete nekim premazom (sir, pavlaka ili domaća pašteta) i poslužite za doručak ili večeru (ako niste u HRONO režimu) uz neki topli ili hladni napitak.

cipovka-od-jecmenog-brasna

Ko ne može bez suhomesnatog može i da “nabaci” koji kolut salame, cipovka od ječmenog brašna je ukusna i bez namaza 🙂

Ovakav hleb možete poslužiti i uz glavno jelo za ručak…

Prijatno!!!

Napomena: One osobe koje su osetljive na gluten, trebalo bi da budu obazrive jer ječam sadrži gluten. Preporuka je da u tom slučaju u svojoj ishrani koriste žitarice i brašna bez glutena.

Nešto više na tu temu, možete pročitati u tekstu: Kako zaobići gluten

- Reklama -

10 COMMENTS

      • obavezno javljam… jos samo jedna napomena za ,,hronere,,… umesto obicnog belog brasna, moze speltino ( belo ili integralno), moze i graham, ili bilo koje drugo dozvoljeno brasno… a umesto jogurta moze kefir, ili kiselo mleko, ili pak kisela voda… 🙂 u svakom slucaju ja cu napisati sta sa promenila u receptu

        • Odlično! Hvala Biljo, Vi ipak imate više iskustva u Hrono ishrani. Ja sam probala ovseno brašno i zadovoljna sam i njegovom strukturom i ukusom… Očekujem Vas uskoro opet ovde 🙂

          • tu sam redovno… ko sto rekoh, pored hobija ( pletenje i heklanje ) ja obozavam i da kuvam, a najvise volim da jedem… 😀 hrono mi pomaze u tome, jedem a mrsam… :))) nama su skoro sva brasna dozvoljena, osim kukuruznog i psenicnog ( moze ponekad integralno i graham) …. inace najvise volim speltino i jecmeno, a koristim jos ovseno, razano, heljdino, ponekad proseno i pravo kokosovo brasno, koje porucujem, posto kod nas u kraljevu ga nema u ponudi…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Reklama -

Recepti sa Bloga

- Reklama -

Probajte i ovo

- Reklama -