Bundevara sa cimetom i još poneka sitnica

Probajte i ovo

Bundevara sa cimetom je oduvek bila jedan od omiljenih starinskih kolača. Pored raznih poslastica sa jabukama i cimetom, koji su mi na visokom prvom mestu, bundevara je odmah tik uz njih. Obožavam bundevu i uvek se zbog nje radujem jeseni. Često bundevu koristim u ishrani, a pretežno u raznim slanim jelima. U slatkoj verziji pravim je samo kao klot pečenu bundevu u rerni i ovu slasnu, slatku pitu savijaču sa bundevom i cimetom – svima znanu kao bundevara.

Sećam se, kao da je juče bilo. Nedelja je oduvek bila dan za porodicu…

Nedeljom smo odlazili kod Babe i Dede na selo. Došli bismo izjutra i ostajali na velikom nedeljnom ručku. Tih hladnih jesenjih dana, bundevara bi nam uvek još s kapije zamirisala. Jer, jelte, to je jedan od onih starinskih kolača koji su se s jesenjim danima uvek nedeljom služili, posle bačkog nedeljnog ručka. Posle popodnevnog odmora i te čuvene kafe koju su odrasli navek pili oko pet sati, polako bismo se pakovali i vraćali u grad sa punim cegerom hrane. Između ostalog, uvek bi se našao i zamotuljak bundevare, sasvim dovoljan da se osladimo posle večere.  Zbog tog opojnog mirisa bundeve i cimeta, slike dve velike ušećere tepsije pune bundevare i Njenog srdačnog osmeha, kada nas onako s vrata vidi sve na gomili, kao i sete u očima kada odlazimo kući, i dan danas mi oči zasuze, a srce mi preplavi neka tuga…

Bundevara sa cimetom - u tepsiji

Svaki put kad pravim bundevaru vraćaju mi se te slike iz prošlosti. Moja deca za bundevaru kažu da to i nisu nikakvi kolači. Oni ne znaju, nikada nisu tako nešto osetili. Živimo u modernim vremenima, svi imamo internet i pametne telefone. Živimo u gradu i često se viđamo sa bakama i dekama. Nekada i svakodnevno. Ako se ne vidimo, onda se bar čujemo telefonom. No, nekada uopšte nije bilo tako. Moji momci su još mladi, ima vremena, naučiće. Shvatiće jednoga dana koliko neke sitnice znače. Kad odrastu uvideće i sami, kakve su to priče i emocije zavijene u svaku savijaču sa bundevom koju pravim, bilo da je bundevara sa cimetom napravljena sa kupovnim korama ili sam razvukla one prave domaćinske kore. 

Kako se pravi bundevara sa cimetom?

Vrlo lako i jednostavno. Pogotovo kada za bundevaru koristimo kupovne kore. Nema ni nekog posebnog recepta niti posebnih mera. Potrebne su vam kore i bundeva, a sve ostalo imate u kući. Zato se bundevara nekada i pravila, jer su žene sve sastojke imale u svojim ostavama. Doduše, same su rastezale kore, a sada, Bogu hvala, ima i ovih kupovnih. Potrebno je samo naći kvalitetne, ima ih po pijacama, a mogu se naći solidne i po marketima. Za bundevaru najviše volim da koristim tanke kore za gibanicu i onu dugoljastu naranžastu bundevu, tzv. tamburica. Ne znam zašto baš nju, verovatno je to samo stvar navike. I da, još jedna stvar. Nikada ne kupujem na merenje bundevu, u smislu da uzmem polovinu neke veće bundeve ili već naribanu. Ne, ne, uvek uzmem celu. Ja je ljuštim i ja je ribam na rende, i onda znam da će bundevara sa cimetom da bude izvrsna….

bundeva

Za bundevaru sa cimetom potrebno je:

  • tanke kore za gibanicu
  • naribana bundeva
  • po 3 kašike šećera za svaku zamotanu pitu
  • cimet
  • ulje (iliti zejtin)
  • šećer u prahu za posipanje (po želji)

Priprema:

Oljuštiti bundevu. Očistiti je od semenki, iseći na manje komade i potom naribati na krupno redne.

Priprema bundeve

Razmotati kore pa ih prebrojati, tek toliko da znate koliko ćete ruda bundevare zaviti. Po želji možete zavijati bundevu u dve kore, ili kao ja u jednu i po koru. Meni je tako ukusnije, jer kad pravim bundevaru želim da jedem bundevu, a ne testo 🙂

Uključiti rernu na 180°C. Dok se rerna zagreva, bundevara sa cimetom se zavija 😉

Dakle, uzeti jedan list gotovih kora, poprskati ga ovlaš uljem, pa na početak lista staviti još polovinu kore koju opet poprskate uljem. Celom dužinom staviti ribanu bundevu. Preko bundeve ravnomerno posuti 3-4 kašike šećera, ako volite slađe možete zašećeriti i više. Od gore, celom dužinom posuti cimetom.

Uvijanje bundevare sa cimetom

Zaviti bundevaru, kao i svaku drugu zarolanu pitu, i staviti je u prethodno nauljenu tepsiju. Isti postupak ponavljati dokle god od imate materijala.

Zavijena bundevara sa cimetom

Kad je tepsija napunjena, svaku pitu od gore premazati sa malo ulja, a potom staviti bundevaru u rernu i peći oko 25 minuta na 180°C. Bundevara sa cimetom je ispečena i od gore je lepo porumenela, ostavite je malo da se prohladi pre nego što je isečete i poslužite.

ispecena bundevara

Posluženje:

Ako volite slatko, bundevaru sa cimetom možete od gore posuti šećerom u prahu, ili mešavinom šećera u prahu i vanil šećera. Isecite je na jednake komade i poslužite.

Bundevara sa cimetom posuta šećerom u prahu

Uživajte u svakom slasnom zalogaju! Zažmurite i setite se vašeg detinjstva… Prijatno 🙂

Bundevara sa cimetom

Bundevara sa cimetom

  • Volite li bundevaru sa cimetom?
  • Spremate li je ovako ili na neki drugi način?
  • Imate li i vi kakva (o)sećanja u vezi sa bundevarom?
- Reklama -

2 COMMENTS

  1. Divni ste. Volim da citam , a i da proverim svoje umece kuvanja i spremanja kolaca sa Vasim, a lep je osecaj ne zaboraviti sve one zene od kojih smo mi ucile.

    • Hvala Vam Ranka na lepim rečima, sigurna sam da ste pravi majstor u svojoj kuhinji. I istina je, da dokle god se sećamo i pričamo o ženama iz naših porodica, koje na žalost više nisu sa nama, dotle će živeti i sećanje na njih.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Reklama -

Recepti sa Bloga

- Reklama -

Probajte i ovo

- Reklama -